14 Şubat 2013 Perşembe

VEFA DENEN DUYGU BU OLSA GEREKTİR RUHU ŞAD MEKANI CENNET OLSUN


ŞAHADETİNİN 50.YILINDA  ŞHT HV PLT ÜTGM İBRAHİM GERÇEK  MEVLİD-İ ŞERİFLE ANILACAK…
    Verilen bir habere göre Türk Ocakları Lüleburgaz  Şube başkanlığınca uzun yıllardan beri Lüleburgaz’da herkesin bildiği yaşadığı bir hazin bir olay olan 50 yıl önce Lüleburgaz’ı felaketten kurtaran tarihe kahraman ve aziz pilot olarak geçen “Şht Hv Plt Ütgm İbrahim Gerçek” adına 21.Şubat.2013 Perşembe günü şehadetinin 50.yılı gününde Lüleburgaz Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Caminde Öğle namazı öncesinde Lüleburgaz Kaymakamlığının ve Müftülüğünün destekleriyle  Mevlid-i Şerif kıraat edilecektir. Bu çok özel ve anlamlı güne tüm Lüleburgaz halkı şimdiden  davet edilmiştir.
    Bilindiği üzere “ŞEHİTLER ESAS UNUTULUNCA ÖLÜRLER” Hadisine göre, bundan 50 yıl öncesi soğuk bir günün sabahında 21.Şubat.1963 Perşembe günü sabah saat 10.30-11.00 sularında Bandırma 6.Ana Hava Jet üssünden rutin görev uçuşu için havalanan F-84G askeri jet uçağının yine o yıllarda Lüleburgaz’ın Edirne bayırı mevkiinde THK hizmet için kurulan şimdi boşa çıkan eski THK Radar Mevzii Komutanlığı üzerinde iken kaderin acı bir yazgısı olarak uçağının hidrolik yağ borusunun patlaması sonucunda düşmesi mukadder olan uçağından kendisine verilen “Paraşütle atla ve canını kurtar!” emrine rağmen “Eğer paraşütle atlarsam uçağın şehrin üzerine düşerse büyük bir faciaya neden olur ve yüzlerce insan ölür” düşüncesiyle atlayıp canını kurtarmak yerine son bir gayretle levyeyi kırarak şehrin üzerinden sıyrılıp eskiden boş bir tarla olan şimdi Atatürk mahallesinde Sakızköy yolunda boş bir arsaya çakılarak anında şehit düşen kahraman ve aziz Türk subayı “Şht Hv Plt Ütgm İbrahim Gerçek” şimdi yaşları 60 ve üzerinde olan herkes tarafından bilindiği gibi şehit düşmüştü.
     21.02.1963-21.02.2013 aradan geçen bir ömür olan 50 sene içinde Lüleburgaz’ı olası bir felaketten kurtaran merhum pilotun bu kahramanlığının unutulmaması için o yıllarda Belediye Başkanı olan merhum İrfan Oruç ve yine Belediye Meclisi üyelerinin almış olduğu bir kararla Belediye Başkanlığının ve Lüleburgazlıların maddi ve manevi katkılarıyla Lüleburgazlılar için canını veren bu çok özel şehidin adına, şimdi adı “Gençlik Parkı” olan eskiden “Gündoğu mahallesi” Atatürk İlkokulu arkasında yıllar öncesi mezarlık olan Fatih tepesi denen yerde çok anlamlı özel bir Hava Şehitliği anıtı yaptırılmıştı. Uzun yıllar Havacılık Günü kutlamalarında halkımız ve mevcut okul öğrencilerinin katılımıyla burada anma törenleri yapılmış ve şehidimiz yanı sıra tüm Hava Şehitlerimiz törenlerle anılmıştı.
    Ancak aradan geçen uzun yıllar sonrasında 1989 da bir başka Belediye Başkanı zamanında şehitliğin yerine park yapılarak hizmet getirilmesi adına buraya şimdiki “Gençlik Parkı” yapılması için karar alınarak burada mevcut Hava Şehitliği Anıtı yine o yıllarda yapılmış olan Edirne Bayırı mevkiinde ki “Lüleburgaz Şehitliğine” taşınacağı sözüyle kaşla göz arasında yerinden kaldırılmış ve yerine şimdi orada mevcut tesisler ve birde havuz yapılmıştır. Ancak verilen anıtın nakil sözü tutulmamış ve o güne değin yaşayan ve yaşatılan “Şht.Hv.Plt.Ütgm İbrahim Gerçek Hava şehitliği anıtı” yıkıldığınla kalmış zaman içinde unutulmuş veya unutturulmuş olarak 2006 senesine kadar gözden kaçmıştır. Bu yıllarda yazmış olduğu “Lüleburgaz Her Yönü ile Lüleburgaz” kitabı için araştırmalarda bulunan E.Öğretmen Araştırmacı-gazeteci, yazar Orhan Suat hoca tarafından ilk kez  ortaya çıkarılan bu acı gerçek üzerin ilgili Makamlara öncelikle konunun muhatabı kabul edilen Basın yoluyla olsun veya resmi başvuruyla duyuru yapmasına rağmen yıktırılan bu anıtın şehrin uygun bir köşesinde tekrar aynen yaptırılması maalesef bugüne kadar nedense uygun görülmemiştir. Bırakınız yapılmasını sözde merhumun adını verdikleri Caddenin tabelasını da yıllarca “Şht Plt Gerçeker Caddesi” diye yanlış olarak yazmışlar kimse görmemiştir. Bunun da doğrusu olan “Şht Hv Plt Ütgm İbrahim Gerçek Caddesi”  yerine konması bu haberler sonrası olmuştur.
   Merhum Şehidin Ulusal Basında özellikle 2009 tarihinde ünlü TV Araştırmacı-gazetecisi Uğur Dündar’ın “Arena” programına konu olmuş ve hazırlanan VTR si ülke çapında heyecan yaratmış görüntüler ve anlatım milyonlarca seyirci tarafından gözyaşları içinde izlenmiştir. Çünkü Şehidin hikayesinde tam bir dram ortaya çıkmıştır.1939 doğumlu olan şehidimizin o yılda yaşanan büyük Erzincan depreminde tüm ailesini kaybederek öksüz ve yetim kaldığı akrabaları tarafından yetiştirme yurduna verildiği ve ilk orta ve liseyi devlet tarafından okutulup Hava Harp Okulunu 1969 yılında dönem 1.cisi olarak bitirdiği ve İzmir’de askeri jet uçağı pilotu eğitiminden sonra THK nasp olarak henüz 23 yaşında pilot üsteğmen olarak Bandırma Hava üssünde görevde iken kaderinin oyunuyla doğduğu şehirden kilometrelerce uzakta şehrimizin üstünde yıllar öncesi şehit düştüğü anlatılmıştı.
    Merhum yaşamış olsaydı belki de geleceğin THK Komutanı bile olacakken kaderin bir tecellisi olarak şimdi Bandırma Şehitliğinde ebedi uykunu uyumakta olup kendisinden sonra tıpkı O’nun gibi yurdun değişik yörelerinde şehit düşen diğer üç Lüleburgazlı isimli Hava şehitlerimizle birlikte bizlerden dua beklerler. Yüce Allah tüm şehitlerimize gani gani rahmet etsin ve ruhları şad olsun. Yıkılan anıtın inşallah yakın bir zamanda tüm şehitlerimiz adına ilgili makamlarca yapılarak açılması temennisiyle konu ilgililerin ve sorumluların dikkatine bir kez daha önemle sunulur.
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder